Řecko - Leptokárie
apartmánový dům Bilis
srpen 2005

  Po dvacetiletém harování na vlastním baráku, jsme se rozhodli, že si zasloužíme konečně nějakou příjemnou dovolenou. Vzhledem k tomu, že jsme ještě s manželkou nikdy neletěli letadlem, bylo naše první rozhodnutí "jak pojedeme" (v tomto případě spíš poletíme), předem dáno. Teď bylo třeba ukázat prstem na mapu. V té době se nám dostala do rukou nabídka CK ČD Travel, kde nám padla do oka právě rekreace v Řecku. Po přečtení pár recenzí a pochvalných vyprávění přátel, bylo rozhodnuto. Vyhrál pobyt v Řecku, v malém přímořském letovisku Leptokárie Pohled na Thermajský záliv a městečko Leptokárii..
  Po překonání cestovní horečky sedíme konečně v letadle. Start, let i přistání proběhlo v pořádku, teda až na moji rozdrcenou ruku od manželky, která se mě držela jako klíště, (ono totiž před naším odletem spadla dvě letadla). Když jsme odjížděli na letiště, bylo na teploměru pouhých 9 stupňů celsia. Není divu, že jsme se přímo těšili na teploučko. V Thesaloniki (Soluni) jsme přistáli kolem 17 hodiny. Při výstupu na nás dýchl vlhký a teplý ozón. Na letišti si nás vyzvedl zástupce tamní CK Margaritapoulos (mimochodem velmi solidní cestovka a perfektní průvodci znalí perfektně historií Řecka). Hodinka cesty autobusem podél pobřeží na jih Foceno za jízdy autobusu z Thesaloniky. a stáli jsme před apartmánovým domem Bilis Apartmánový dům Bilis..
  Apartmán jsme dostali až pod střechou, s krásnou a prostornou terasou Večerní kávička na terase po dlouhé a únavné cestě. a pěkným výhledem na pohoří Olymp (nejvyšší hora se jmenuje Mikitas) Pohled na pohoří Olymp z terasy.. Apartmán byl tak akorát, vybaven malou kuchyňkou s dvouplotýnkovým vařičem,ledničkou s mražáčkem, rychlovarnou konvicí, nádobím Moje království :-).. Dále byl v pokoji stojanový větrák, který jel vždy celou noc a za poplatek i televize kde byla naladěna i česká Prima. Do pokoje se vstupovalo menší předsíní, odkud se vcházelo do celkem prostorné koupelny. Koupelna byla vybavena splachovacím wc a menší vanou se sprchou. Toaletní papír se ovšem vyhazoval do odpadkového koše, což jsme věděli předem a vybavili se proto dostatečným počtem igelitových pytlíků do košů, které jsme denně vyhazovali do popelnice. Úklid Vám po celou dobu nikdo jiný neprovádí, takže jak se staráte Není co dodat. tak leháte.
  Ale teď už honem rychle k moři. Samo, že pomalou procházkou, protože v tom vedru se honit, by bylo na zabití. Nestůj a pojď. Cesta nám trvala tak 15 - 20 minut. Ale fakt jsme se jen tak šourali. Pláž nás mile překvapila, málo lidiček, kolem písek, jemný štěrk, trávička, no vybrat si můžete dle chuti. Musím dodat, že pláž byla mimo městečko. Na městské pláži bylo evidentě živěji, což ale není nic pro mně Moře a pláž.. Voda je nádherně průzračná, sluníčko se právě rozehřívalo, sem tam človíček, tož jsme taky zalehli Veget..
  Samo, že jen válet šunky u moře se nedá. Taky je potřeba se kouknout kolem sebe a prozkoumat různá zákoutí městečka. Řekové jsou velmi nábožní, takže místní mešita je nepřehlédnutelná Mešita.. Zašli jsme i dovnitř, Mešita uvnitř. no řekněte, není to krása?
  A máme tu další, krásný, slunný den Dobré ráno.. Vyrazili jsme na místní trhy Trh., poseděli v jedné z mnoha taverničkách na pobřeží Posezení u moře., prošpacírovali celou dlouhou promenádu Promenáda., nakoupili taky nějaké to ovoce Cesta z města. (něco přeci musíme jíst), no a pak jsme si udělali zaslouženou odpolední siestu u kafíčka Siesta..
  Také jsme vyrazili na nějaký ten výlet. Jako první byl výlet na Lifitru, kde prý i voda teče do kopce Zákony fyziky.. A ono to je fakt pravda, dokonce i autobus jel do kopce a bez puštěného motoru, ale to je třeba zažít na vlastní kůži. Nahoře je krásná taverna plná zeleně Posezení u taverny., a krásných žen Krásná žena., s ještě krásnějším výhledem na záliv Výhled na záliv.. V dálce jste mohli vidět místní hrad a městečko Neipori.
  Druhý zájezd byl jasný. Nedalo se odolat. Nevidět známé Meteory by byl hřích. Po cestě jsme měli zastaveníčko u nějaké té svaté, ale už si opravdu nevzpomínám jak se jmenovala. Když oni jich mají tolik Zastaveničko u svaté.. A tady Před Meteory. jsme už skoro u cíle. Co k tomu dodat? Prostě neuvěřitelné, nádhera, kdo trpí závratí, ať raději zůstane doma. Ale ne, dělám si srandu Meteory1., když to přežila manželka, která má závratě už ná pátém schodě, tak to určitě zvládnete i vy Meteory2.. Udělám si pauzu a Vy se kochejte tou krásou Meteory3., Meteory4., Meteory5., Meteory6.. Tak co, jak se líbilo? Nám strašně moc, opravdu nádherný zážitek, a hlavně při jízdě autobusem po těch úzkých cestičkách. Čest řeckým autobusákům.
  Večer po návratu z Meteorů nám nějak vyhládlo, tak hurááá na giros Papůůů.. Takhle večer posedět v příjemné taverně u nějaké té specialitky z darů moře je velmi příjemné Večerní posezení.. Stejně mi to nedá, moře je moře. Taková procházka ve vlnách po jemném štěrkopísku je balada na nohy Mič bjůkenen.. A po parádní procházce posezení u dobrého vínka s příjemnými sousedy Vínečko., no to je prostě dovolená jak má být, teda aspoň dle mého gusta. Jednou se mi povedlo vyfotit i mořského vodníka Vodník., a když si sednete do vln a necháte se jimi omílat Vlnky., tak odejdete se třemi kily štěrkopísku v plavkách.
  Jednou ale všechno končí a nám to uteklo jak voda. Teď už všichni čekáme na náš autobus, aby nás odvezl na letiště a šupajda zpátky domů, protože všude dobře, ale doma nejlíp Čekačka.. Už teď se těším na další dovolenou. Řecko mne prostě uchvátilo. Prožil jsem zde velmi příjemnou a krásnou dovolenou. Už teď vím, kde se budu rád vracet. Vřele Vám Řecko doporučuji.


"S pozdravem a hodně slunečních dní Vám přeje"
Váš Didik